Dear colleagues,

We would like to inform you that due to the COVID-19 outbreak and in order to reduce the risk of its further spreading, the Biological Threat Reduction Program in Ukraine (BTRP) and organizing committee of the Fifth Annual BTRP Ukraine Regional One Health Research Symposium made a decision to suspend the event preparation and not to hold it during 6-10 April 2020, as previously planned.

Currently, the potential rescheduling of the event is being discussed. As soon as the decision will be made, we will inform you accordingly and, should the meeting be rescheduled, we will continue working on its preparation and on all the abstracts submitted.

We sincerely hope for your understanding in response to these forced measures from our side.

Шановні колеги,

Повідомляємо Вас, що у зв’язку зі спалахом COVID-19 та з метою зменшення ризику його подальшого розповсюдження, Програмою зменшення біологічної загрози в Україні (ПЗБЗ) та організаційним комітетом Пятого щорічного регіонального наукового симпозіуму в рамках концепції “Єдине здоров’я” за підтримки ПЗБЗ було прийнято рішення НЕ проводити захід з 6 по 10 квітня 2020 року, як було заплановано раніше.
Наразі вирішується питання щодо можливого перенесення Симпозіуму 2020 на більш пізні дати. Як тільки рішення буде прийнято, ми проінформуємо вас про це відповідним листом, та, в разі перенесення Симпозіуму 2020, продовжимо нашу роботу над його підготовкою, а також роботу над усіма тезами, отриманими від учасників. 

Ми щиро сподіваємось на ваше розуміння у відповідь на ці вимушені міри з нашого боку.